Království slovních druhů

Předmět:
Ročník:
2., 3., 4.
Téma:
Počet stran:
52
Velikost: 1.73 MB
Typ souboru: pdf
Prodávající:
Nahráno:
Naposledy upraveno:
10. 7. 2024
Sdílet:

Materiál slouží k vyvození slovních druhů u žáků 2. a 3. ročníku ZŠ.

Žáci se s tímto učivem setkávají prostřednictvím „KRÁLOVSTVÍ SLOV“ – v příběhu o jednom království, kde je král, královna, princezny, rytíři, rádce, komorník, pokladník, šašek, sluha a posel.

Každá z postav je dětem představena v příběhu a zastupuje jeden slovní druh, např. králova slova = podstatná jména, královnina slova = přídavná jména apod. Symbolikou postav, jejich vlastnostmi či replikami žáci poznávají postupně všech deset slovních druhů. K vyvození každého z nich je připravena činnostní aktivita pro žáky – skládání kartiček se slovy, hledání slov dle zadaných kritérií v textu, dramatizace dle scénáře a další. Každá aktivita si klade za cíl seznámit žáky s novým slovním druhem přiměřeně jejich věku a dosavadním jazykovým dovednostem.

Přípravou pedagoga na aktivitu je pročtení další části příběhu a vytištění příslušných příloh – textů pro žáky (k četbě / dramatizaci), kartiček, vět v tabulce apod. Jednotlivé přílohy není nutné tisknout na čtvrtku ani laminovat.

Součástí komplexního materiálu jsou metodické poznámky vycházející z konstruktivistických zásad výuky, takže stěžejní úlohu v procesu objevování a následného vyvození nového slovního druhu hrají samotní žáci. Přílohy k tisku jsou vloženy přímo v textu tak, aby byly součástí daného slovního druhu. Součástí jsou náměty na zápis daného slovního druhu do sešitu, zápisy žáků v sešitech, zápisy pedagoga na tabuli (včetně obrázků).

Na závěr materiálu je uvedeno sedm dalších aktivit se slovními druhy, které usnadňují zapamatování a podporují jejich hlubší pochopení. Aktivity jsou využitelné v hodinách ČJ i integrovaně tematické výuky. 

Další produkty od autora Zuzana Staňková

603155
Český jazyk
1.
Přípravy hodiny/lekce
Materiál slouží k vyvození písmen u žáků 1. ročníku ZŠ. Učitel přichází k žákům s příběhem o skřítkovi Kvítkovi, který
195.00 Kč
Království slovních druhů Království slovních druhů
Materiál slouží k vyvození slovních druhů u žáků 2. a 3. ročníku ZŠ.Žáci se s tímto učivem setkávají prostřednictvím „KRÁLOVSTVÍ SLOV“ – v příběhu o jednom království, kde je král, královna, princezny, rytíři, rádce, komorník, pokladník, šašek, sluha a posel.Každá z postav je dětem představena v příběhu a zastupuje jeden slovní druh, např. králova slova = podstatná jména, královnina slova = přídavná jména apod. Symbolikou postav, jejich vlastnostmi či replikami žáci poznávají postupně všech deset slovních druhů. K vyvození každého z nich je připravena činnostní aktivita pro žáky – skládání kartiček se slovy, hledání slov dle zadaných kritérií v textu, dramatizace dle scénáře a další. Každá aktivita si klade za cíl seznámit žáky s novým slovním druhem přiměřeně jejich věku a dosavadním jazykovým dovednostem.Přípravou pedagoga na aktivitu je pročtení další části příběhu a vytištění příslušných příloh – textů pro žáky (k četbě / dramatizaci), kartiček, vět v tabulce apod. Jednotlivé přílohy není nutné tisknout na čtvrtku ani laminovat.Součástí komplexního materiálu jsou metodické poznámky vycházející z konstruktivistických zásad výuky, takže stěžejní úlohu v procesu objevování a následného vyvození nového slovního druhu hrají samotní žáci. Přílohy k tisku jsou vloženy přímo v textu tak, aby byly součástí daného slovního druhu. Součástí jsou náměty na zápis daného slovního druhu do sešitu, zápisy žáků v sešitech, zápisy pedagoga na tabuli (včetně obrázků).Na závěr materiálu je uvedeno sedm dalších aktivit se slovními druhy, které usnadňují zapamatování a podporují jejich hlubší pochopení. Aktivity jsou využitelné v hodinách ČJ i integrovaně tematické výuky. 
UUCZ-603154
Český jazyk>Přípravy hodiny/lekce>2.>3.>4.>Pohádky
170.00