Cílem únikovky je seznámit žáky s životem a významem svatého Václava, procvičit jejich logické myšlení, práci s textem, mapou a šiframi a zároveň rozvíjet týmovou spolupráci a komunikaci. Hra podporuje aktivní učení a motivuje žáky k samostatnému řešení úkolů i vzájemné spolupráci.
Únikovka začíná úvodním příběhem, který pedagog přečte třídě před začátkem hry: „Píše se rok 935. Kníže Václav byl v noci na svátek sv. Kosmy a Damiána zrazen svým bratrem Boleslavem. Pravda o této události je ale ukrytá v tajném rukopisu. Vaším úkolem je získat kód, který rukopis odemkne. Musíte splnit sérii úkolů, které prověří vaši moudrost, pozornost i znalosti. Jen tak zjistíte pravdu o knížeti Václavovi.“ Tento úvod motivuje žáky a nastavuje napětí potřebné pro hru.
Třídu je vhodné rozdělit na týmy po 3–5 žácích. Doporučený časový limit hry je 45–60 minut. Každý tým postupně obchází šest stanovišť, která mohou být určena buď v libovolném pořadí, nebo podle připravené trasy. Na každém stanovišti žáci získají část kódu – písmeno, číslo nebo slovo. Po dokončení všech stanovišť složí závěrečné heslo a otevřou „truhlu pravdy“, ve které je připraven diplom „Strážci odkazu sv. Václava“.
Po získání všech částí kódu (K – 935 – BOLESLAV – VÍRA – 907 – SVATÝ) žáci otevřou truhlu pravdy, kde na ně čekají diplomy „Strážci odkazu sv. Václava“.
Pedagog při hře plní roli průvodce – sleduje, zda týmy postupují správně, jemně napovídá v případě, že se žáci zaseknou, a povzbuzuje k diskusi a spolupráci. Po skončení hry je vhodné krátce reflektovat: co žáky zaujalo na životě sv. Václava a jaké hodnoty si odnášejí.
Únikovka propojuje historické znalosti s logickým myšlením, podporuje spolupráci a zároveň nabízí zábavnou formu učení. Žáci si tak odnášejí nejen znalosti, ale i pocit úspěchu a motivaci být „hrdinou“ ve svém vlastním příběhu.