Halloween, Dušičky a Den mrtvých - jazykové pracovní listy

Počet stran:
8
Velikost: 798.34 KB
Prodávající:
Nahráno:
Naposledy upraveno:
17. 10. 2023
Cena:
28 Kč vč. DPH
Sdílet:

Typ materiálu:

o  Materiál se zaměřuje na tři podobné podzimní svátky – Halloween, Dušičky a Den mrtvých. Obsahuje pracovní listy s texty a několika (nejen) jazykovými úkoly. Materiál je vhodný do hodin českého jazyka, nebála bych se ani využití v občanské výchově nebo dějepisu 😊Vhodné pro žáky 2. stupně ZŠ – doporučuji 7.-9. třída. Nebála bych se ani v rámci procvičování v nižších ročnících gymnázia. Ideální využití materiálu na konci října 😊.

·      Jak s materiálem pracovat:

o  Práce s materiálem není nijak náročná. Buďto každému žákovi vytiskněte pracovní listy s texty, anebo texty rozdejte žákům do dvojice – možno utvořit také menší skupinky po třech žácích. Jako první se žáci zaměří na texty č. 1, které se věnují svátku Halloween. Text si potichu přečtou a následně splní úkoly pod textem. Jakmile mají hotovo, dochází ke sdílení ve třídě. Dále můžete pokračovat na text o Dušičkách nebo Dne mrtvých a zde aplikujete stejný postup. Jazykové úkoly jsou různorodé, žáci si mohou při práci s textem procvičit:

o  Slovní druhy

o  Porozumění textu – odpovídání na otázky nebo tvorba/opravování otázek

o  Podmět, přísudek a přívlastek

o  Antonyma a synonyma

o  Klíčová slova

o  A další drobné úkoly

·      Je na vás, jak materiál využijete. Můžete si udělat buďto dvouhodinový blok, kde si žáci všechny materiály projdou a na základě pročtení vyplní pracovní listy. Pokud chcete, můžete pouze využít jeden text a jeden pracovní list. Myslím si, že je fajn žáky seznámit s různými tradicemi po světě, obzvlášť na těchto třech příkladech. Součástí materiálu je také závěrečný pracovní list na srovnání všech tří svátků v podobě vennova diagramu – žáci si tak procvičí také logické myšlení/matematiku 😊. U pracovních listů se nabízí také možnost zadat je jako domácí (dobrovolný) úkol. U tohoto materiálu se také nabízí diskuze – jak se žákům svátky líbí, zda nějaký z nich slaví apod. (jsou podle toho utvořeny také pracovní listy).  

·      Cíl materiálu

o  Materiál si klade za cíl seznámit žáky s tradicemi Halloweenu, Dušiček a Dne mrtvých. Toto seznámení probíhá pomocí čtyř textů několika jazykových úkolů. Žáci si na základě vypracování listů zopakují různé oblasti češtiny. Materiál žákům představí také různorodé tradice tří podzimních svátků. 

Další produkty od autora U Kantorky

345157
Český jazyk
8., 9., SŠ
Postřehovky
Typ materiálu: o Materiál se zaměřuje na kreativní tvoření slov pomocí různých indicií. Obsahuje celkem 44 kartiček
30.00 Kč
372212
Dějepis
ZŠ – 1. STUPEŇ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Pracovní listy
Typ materiálu: o Materiál je určen do hodin dějepisu na ZŠ či SŠ. Materiál žáky seznamuje s patronem české země – svatým
27.00 Kč
307018
Český jazyk
SŠ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Pracovní listy
Typ materiálu: o Materiál se skládá z několika částí a věnuje se českým nářečím. Součástí materiálu jsou kartičky se
30.00 Kč
318669
Český jazyk - literatura
7., 8., ZŠ – 2. STUPEŇ
Pracovní listy
Typ materiálu: o Materiál se zaměřuje na téma epických (prozaických) literárních žánrů. Obsahuje materiály jako jsou
30.00 Kč
Halloween, Dušičky a Den mrtvých - jazykové pracovní listy Halloween, Dušičky a Den mrtvých - jazykové pracovní listy
Typ materiálu: o  Materiál se zaměřuje na tři podobné podzimní svátky – Halloween, Dušičky a Den mrtvých. Obsahuje pracovní listy s texty a několika (nejen) jazykovými úkoly. Materiál je vhodný do hodin českého jazyka, nebála bych se ani využití v občanské výchově nebo dějepisu 😊Vhodné pro žáky 2. stupně ZŠ – doporučuji 7.-9. třída. Nebála bych se ani v rámci procvičování v nižších ročnících gymnázia. Ideální využití materiálu na konci října 😊. ·      Jak s materiálem pracovat: o  Práce s materiálem není nijak náročná. Buďto každému žákovi vytiskněte pracovní listy s texty, anebo texty rozdejte žákům do dvojice – možno utvořit také menší skupinky po třech žácích. Jako první se žáci zaměří na texty č. 1, které se věnují svátku Halloween. Text si potichu přečtou a následně splní úkoly pod textem. Jakmile mají hotovo, dochází ke sdílení ve třídě. Dále můžete pokračovat na text o Dušičkách nebo Dne mrtvých a zde aplikujete stejný postup. Jazykové úkoly jsou různorodé, žáci si mohou při práci s textem procvičit: o  Slovní druhy o  Porozumění textu – odpovídání na otázky nebo tvorba/opravování otázek o  Podmět, přísudek a přívlastek o  Antonyma a synonyma o  Klíčová slova o  A další drobné úkoly ·      Je na vás, jak materiál využijete. Můžete si udělat buďto dvouhodinový blok, kde si žáci všechny materiály projdou a na základě pročtení vyplní pracovní listy. Pokud chcete, můžete pouze využít jeden text a jeden pracovní list. Myslím si, že je fajn žáky seznámit s různými tradicemi po světě, obzvlášť na těchto třech příkladech. Součástí materiálu je také závěrečný pracovní list na srovnání všech tří svátků v podobě vennova diagramu – žáci si tak procvičí také logické myšlení/matematiku 😊. U pracovních listů se nabízí také možnost zadat je jako domácí (dobrovolný) úkol. U tohoto materiálu se také nabízí diskuze – jak se žákům svátky líbí, zda nějaký z nich slaví apod. (jsou podle toho utvořeny také pracovní listy).   ·      Cíl materiálu o  Materiál si klade za cíl seznámit žáky s tradicemi Halloweenu, Dušiček a Dne mrtvých. Toto seznámení probíhá pomocí čtyř textů několika jazykových úkolů. Žáci si na základě vypracování listů zopakují různé oblasti češtiny. Materiál žákům představí také různorodé tradice tří podzimních svátků. 
UUCZ-395577
Český jazyk - čtení>Český jazyk - gramatika>Pracovní listy>Ostatní>ZŠ – 2. STUPEŇ>Halloween, Dušičky
28.00