Literární druhy a žánry - karetní hra / pexeso / demonstrační karty

Ročník:
Počet stran:
15
Velikost: 269.29 KB
Nahráno:
Naposledy upraveno:
10. 10. 2023
Cena:
30 Kč vč. DPH
Sdílet:

Materiál slouží k procvičení a upevnění učiva z literární teorie. Je určený pro žáky 2. stupně a pro středoškoláky. Pokud se s žáky 2. stupně neučíte všechny obsažené literární žánry, můžete je jednoduše vynechat. Literární žánry jsou v materiálu popsány jednoduše. Jejich charakteristiku lze samozřejmě rozvinout ústní formou.

 

Možnosti využití materiálu:

 

·      Pexeso – žáci mohou hledat dvojice pojem – vysvětlení formou pexesa. Zde doporučuji tisknout materiál oboustranně – vytisknout i rubovou stranu, aby neprosvítalo písmo. Dále doporučuji zvážit, kolik času můžete pexesu věnovat, a podle toho uzpůsobit počet dvojic, jež se ke hře využijí.

 

·      Rozložení karet lícovou stranou nahoru, kdy žáci hledají dvojice. Karty lze rozložit na lavice nebo připnout magnetem na tabuli. Aktivita lze uskutečnit po jednotlivcích, ve dvojicích i v menších skupinkách.

 

·      Karetní hra – jedna skupina karet (buď karty s vysvětlením, nebo karty s názvy literárních žánrů) se rozloží na lavici, druhý skupina karet se nechá v balíčku rubovou stranou nahoru. Žáci se střídají v tahání karet a k vybrané kartě vždy hledají její dvojici. Pokud je jejich volba správná, karty si nechávají. Pokud ne, vrátí je na lavici a na dno balíčku. Na konci hry spočítají, kdo byl nejvíce úspěšný. Pro tuto hru doporučuji rozdělit žáky do skupin po třech až čtyřech.

 

·      Demonstrační karty – karty lze použít během vysvětlování a připnout je například na nástěnku, aby si je žáci mohli průběžně prohlížet.

 

·      Motivační, aktivizační „rychlovky“:

 

o  Žáci dostanou každý po jedné kartě a jejich úkolem je, aniž by mluvili, najít svou dvojici.

o  Žáci dostanou každý po jedné kartě a jejich úkolem je vytvořit skupinky PRÓZA, POEZIE, DRAMA.

o  Každý žák si vylosuje jednu kartu a jeho úkolem je rychle popsat, co ví o daném literárním žánru, nebo přečíst jeho popis, doplnit název a další informace, které o něm zná.

 

Materiál je vytvořen pro tisk na A4. Pokud chcete menší kartičky, vytiskněte na jeden list papíru 2 strany. Pokud se chcete vyhnout oboustrannému tisku, zvolte si pro tisk pouze ty strany, které jsou lícové. Po vytisknutí doporučuji materiál zalaminovat a až poté rozstříhat. 

Další produkty od autora Č.E.Š.T.I.N.Á.Ř.K.A

335465
Český jazyk
3., 4., 5., ZŠ – 1. STUPEŇ
Výzdoba třídy
Materiál je určen pro žáky 1. stupně ZŠ – pro 3., 4. a 5. ročník. Soubor obsahuje jednotlivé pády – u každého z nich je
30.00 Kč
335464
Český jazyk
2., 3., 4., 5., ZŠ – 1. STUPEŇ
Výzdoba třídy
Materiál je určen pro žáky 1. stupně ZŠ – pro 2., 3., 4. a 5. ročník. Soubor obsahuje jednotlivé slovní druhy – u
35.00 Kč
348731
Nezařazené k předmětu
2., 3., 4., 5., ZŠ – 1. STUPEŇ
Pracovní listy
Materiál je určen pro žáky 1. stupně ZŠ – pro 2., 3., 4. a 5. ročník. Soubor obsahuje dvě verze šablony pro tvorbu
25.00 Kč
348822
Nezařazené k předmětu
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., SŠ, ZŠ – 1. STUPEŇ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Ostatní
Materiál je určen pro děti jakéhokoli věku a svou jednoduchostí se hodí i pro starší žáky – 2. stupeň, středoškoláky
25.00 Kč
Literární druhy a žánry - karetní hra / pexeso / demonstrační karty Literární druhy a žánry - karetní hra / pexeso / demonstrační karty
Materiál slouží k procvičení a upevnění učiva z literární teorie. Je určený pro žáky 2. stupně a pro středoškoláky. Pokud se s žáky 2. stupně neučíte všechny obsažené literární žánry, můžete je jednoduše vynechat. Literární žánry jsou v materiálu popsány jednoduše. Jejich charakteristiku lze samozřejmě rozvinout ústní formou.   Možnosti využití materiálu:   ·      Pexeso – žáci mohou hledat dvojice pojem – vysvětlení formou pexesa. Zde doporučuji tisknout materiál oboustranně – vytisknout i rubovou stranu, aby neprosvítalo písmo. Dále doporučuji zvážit, kolik času můžete pexesu věnovat, a podle toho uzpůsobit počet dvojic, jež se ke hře využijí.   ·      Rozložení karet lícovou stranou nahoru, kdy žáci hledají dvojice. Karty lze rozložit na lavice nebo připnout magnetem na tabuli. Aktivita lze uskutečnit po jednotlivcích, ve dvojicích i v menších skupinkách.   ·      Karetní hra – jedna skupina karet (buď karty s vysvětlením, nebo karty s názvy literárních žánrů) se rozloží na lavici, druhý skupina karet se nechá v balíčku rubovou stranou nahoru. Žáci se střídají v tahání karet a k vybrané kartě vždy hledají její dvojici. Pokud je jejich volba správná, karty si nechávají. Pokud ne, vrátí je na lavici a na dno balíčku. Na konci hry spočítají, kdo byl nejvíce úspěšný. Pro tuto hru doporučuji rozdělit žáky do skupin po třech až čtyřech.   ·      Demonstrační karty – karty lze použít během vysvětlování a připnout je například na nástěnku, aby si je žáci mohli průběžně prohlížet.   ·      Motivační, aktivizační „rychlovky“:   o  Žáci dostanou každý po jedné kartě a jejich úkolem je, aniž by mluvili, najít svou dvojici. o  Žáci dostanou každý po jedné kartě a jejich úkolem je vytvořit skupinky PRÓZA, POEZIE, DRAMA. o  Každý žák si vylosuje jednu kartu a jeho úkolem je rychle popsat, co ví o daném literárním žánru, nebo přečíst jeho popis, doplnit název a další informace, které o něm zná.   Materiál je vytvořen pro tisk na A4. Pokud chcete menší kartičky, vytiskněte na jeden list papíru 2 strany. Pokud se chcete vyhnout oboustrannému tisku, zvolte si pro tisk pouze ty strany, které jsou lícové. Po vytisknutí doporučuji materiál zalaminovat a až poté rozstříhat. 
UUCZ-388254
Český jazyk>Český jazyk - literatura>Didaktické hry>Pexeso>Výzdoba třídy>6.>7.>8.>9.>SŠ>ZŠ – 2. STUPEŇ
30.00