Jedná se o interaktivní únikovou hru, která je obsahově zaměřená na téma SÍTĚ a tematicky situována do opuštěného mrakodrapu ve městě, které bylo evakuováno z důvodů šíření neznámé nákazy. Žáky postupně čeká 5 misí, každá se skládá z více úkolů. Celkem je k dispozici 11 cvičení a 20 kvízových otázek. Hra by měla sloužit k seznámení se základy tematického celku sítě, se základním rozdělením a základními pojmy.
Úkolem je splnit jednotlivé úkoly, za které žák získá číselný kód k sejfu, v němž jsou zamčené vakcíny s lékem proti nákaze.
Materiál je interaktivní, je tedy potřeba internetové připojení a chytré zařízení (čím větší displej, tím přehlednější práce). Všechny obrázky v pozadí jsou vytvořený umělou inteligencí. Vysvětlete také žákům, že jednotlivé kroky u cvičení s algoritmy jde určitě vymyslet často i jinak, ale že musí pracovat s těmito danými kroky. Silně doporučuji, abyste si hru nejdříve prošli sami a vyzkoušeli ji.
Přehled cvičení:
Mise 1 - Základní typy sítí
V této misi se žák seznámí se 4 základními typy sítí a to ve dvou cvičeních v aplikaci Wordwall a LearningApps. V prvním cvičení jde o správné spárování zkratek a definic. Druhé cvičení v LearningApps je tzv. kolekce, tedy obsahuje 4 samostatná cvičení, která se dají “odemknout” až po úspěšném zvládnutí předchozího cvičení. V těchto 4 cvičeních jde o správné seřazení definic (sítí), které jsou rozkouskované.
Po splnění mise získá žák kód, který si zapíše. Šipkou se vrací na domovskou stránku a vybírá další misi.
Mise 2 - Pojmy
První cvičení obsahuje 11 pojmů z oblastí sítí a to v aplikaci Wordwall. Následuje kvíz s 10 praktickými otázkami, samozřejmě ze stejné oblasti.
Mise 3 - Síť PAN - algoritmy
Tato mise obsahuje 3 cvičení zaměřené na praktické používání PC, NTB a mobilu v síti PAN. Jsou zde tyto 3 praktické úkony:
- Algoritmus (kroky) kopírování dat z mobilu do PC (kabelem)
- Algoritmus bezdrátového kopírování dat z mobilu do mobilu (bez ztráty dat)
- Algoritmus bezdrátového kopírování dat z mobilu do cloudového úložiště
Mise 4 - Troubleshooting - řešení problémů
V této misi žák řeší 2 praktické algoritmy:
- Vyřeš nefunkční internetové připojení v PC
- Vyřeš nefunkční připojení Bluetooth reproduktoru k PC
Mise 5 - Kvíz
Kvíz s 10 otázkami, opět jsem se snažil, aby nešlo o suchou teorii, ale spíš otázky z praxe.
Splněním poslední mise žák získá poslední dvojici kódu k sejfu a na další stránce zadává kód do zámku. Po správném zadání se objeví GIF, kliknutím na něj se žák dostane na poslední stranu s gratulací.
Materiál vytvořený v prostředí Genially je zveřejněn v autorské podobě, bez dodatečné jazykové kontroly webu uciteleucitelum.cz.