Data, kódy, informace, šifry

Předmět:
Ročník:
4., 5., 6., 7., 8., 9.
Kategorie:
Téma:
Počet stran:
6
Velikost: 2.33 MB
Prodávající:
Nahráno:
Naposledy upraveno:
22. 11. 2023
Cena:
30 Kč vč. DPH
Sdílet:

Materiál, zaměřený na učivo Nové informatiky, by měl sloužit k tomu, aby si žáci více uvědomili, že spousta dat a informací kolem nás je “zakódována” různými způsoby a to často i takovými, které běžně znají nebo používají.

  1. pracovní list - zabývá se informacemi vyjádřenými emotikony (emoce). Pro emotikony a emoce jsem použil avatar z aplikace Snapchat, kterou snad všichni znají a je populární. Žáci si mohou sami vyzkoušet napsat pomocí emotikonů název filmu/seriálu. Ve druhé části jde o zkratky významných institucí. Zde si mohou zároveň procvičit vyhledávání na internetu
  2. pracovní list - žáci mohou opět vyhledávat a dopisují mezinárodní zkratky měn; tyto zkratky se mohou hodit např. při převodu měn na internetu; ve druhé části už začínají luštit šifry. První je Atbash šifra, jejím principem je jednoduché obrácení abecedy oproti klasické, takže A = Z apod. Po vyluštění sami zakóduji nějaký vzkaz pro spolužáka; druhá šifra je známá Morseova abeceda. Opět po vyluštění zkusí vymyslet svou krátkou zprávu pro spolužáka
  3. pracovní list - žáci nejprve luští šifru Polybiův čtverec. V této šifře má každé písmeno své souřadnice, např. A = 15. Slovo “SIFRA” je v tabulce záměrně; šifra obecně používá nějaké slovo pro ztížení luštění. Ve druhé části žáci píší, jaká informace se skrývá pod mezinárodně používanými symboly

Jde o tzv. "unplugged" aktivity, tedy bez počítačů a s použitím jen papíru a psacích potřeb.

Zdatnější učitelé mohou využít materiály k vytvoření online cvičení na webu liveworksheets.com, čímž tento materiál nabízí další přidanou hodnotu.

Další produkty od autora Bohumír Náhlý

349774
Informatika
6., 7., 8., 9., SŠ
Pracovní listy
Pracovní listy pro práci s grafy a tabulkami. Najdete v nich moderní a současný obsah (Youtubeři, sociální sítě, PC hry, MS ve fotbale žen).
45.00 Kč
317314
Informatika
8., 9.
Pracovní listy
Pracovní listy zabývající se tématem sítí (PAN, LAN, MAN, WAN), jejich základním rozdělením, vysvětlením a funkcemi.
25.00 Kč
338276
Informatika
4., 5.
Pracovní listy
Cílem těchto pracovních listů je pomoci vám a vašim žákům rozvinout dovednost čtení informací z jednoduchého modelu
45.00 Kč
317303
Informatika
4., 5., 6., 7., 8., 9.
Pracovní listy
Pracovní listy pokrývají téma z Nové informatiky v oblasti dat, kódů a šifrování. Materiál je vhodný pro 4. - 9. ročník.
30.00 Kč
Data, kódy, informace, šifry Data, kódy, informace, šifry
Materiál, zaměřený na učivo Nové informatiky, by měl sloužit k tomu, aby si žáci více uvědomili, že spousta dat a informací kolem nás je “zakódována” různými způsoby a to často i takovými, které běžně znají nebo používají. pracovní list - zabývá se informacemi vyjádřenými emotikony (emoce). Pro emotikony a emoce jsem použil avatar z aplikace Snapchat, kterou snad všichni znají a je populární. Žáci si mohou sami vyzkoušet napsat pomocí emotikonů název filmu/seriálu. Ve druhé části jde o zkratky významných institucí. Zde si mohou zároveň procvičit vyhledávání na internetu pracovní list - žáci mohou opět vyhledávat a dopisují mezinárodní zkratky měn; tyto zkratky se mohou hodit např. při převodu měn na internetu; ve druhé části už začínají luštit šifry. První je Atbash šifra, jejím principem je jednoduché obrácení abecedy oproti klasické, takže A = Z apod. Po vyluštění sami zakóduji nějaký vzkaz pro spolužáka; druhá šifra je známá Morseova abeceda. Opět po vyluštění zkusí vymyslet svou krátkou zprávu pro spolužáka pracovní list - žáci nejprve luští šifru Polybiův čtverec. V této šifře má každé písmeno své souřadnice, např. A = 15. Slovo “SIFRA” je v tabulce záměrně; šifra obecně používá nějaké slovo pro ztížení luštění. Ve druhé části žáci píší, jaká informace se skrývá pod mezinárodně používanými symboly Jde o tzv. "unplugged" aktivity, tedy bez počítačů a s použitím jen papíru a psacích potřeb. Zdatnější učitelé mohou využít materiály k vytvoření online cvičení na webu liveworksheets.com, čímž tento materiál nabízí další přidanou hodnotu.
UUCZ-423470
Informatika>Pracovní listy>4.>5.>6.>7.>8.>9.>Šifry
30.00