Šifrování - pracovní listy na úvod do kryptologie

Počet stran:
10
Velikost: 328.18 KB
Prodávající:
Nahráno:
Naposledy upraveno:
4. 2. 2023
Cena:
49 Kč vč. DPH
Sdílet:

V tomto dokumentu naleznete tři pracovní listy, které se zaměřují na tři typy tak zvaných transpozičních šifer. Jedná se o šifru ALBAM, poté ATBAŠ a nakonec Caesarovu šifru. Každá šifrovací metoda slouží k zašifrování a dešifrování textu.

Postupně v tomto materiálu naleznete:

  • Průběh šifrovací hodiny, kompletní slovní přípravu obsahující jak vysvětlení jednotlivých šifer, tak k uvedení hodiny jako takové (3 strany)
  • Tři pracovní listy, přičemž na každém listu A4 naleznete dva stejné pracovní šifrovací listy s jednotlivými úlohami. (3 strany)
  • Vyřešené pracovní listy, tedy jak mají vypadat, pokud se žákům zadaří
  • Delší zašifrovaný text, který představí další záludnosti šifer. Tento text můžete žákům nasdílet přes projektor na stěnu přímo po přiblížení v tomto dokumentu pro případ, že by to některého z žáků náramně bavilo. (3 strany)

 

Proč učit kryptologii?

Učit transpoziční šifry a šifrování je vhodné především z několika důvodů. Šifrování textu a tím skrytí jeho skutečných slov je vhodné v případě, že chce žák skrýt zprávu, kterou někomu posílá. Ač se to zdá celkem nepravděpodobné, je dost možné, že po hodině se šifrováním se toto stane chvilkovým koníčkem některých žáků. Šifrování a dešifrování textu vytváří navíc v mozku propojení, která vznikají také při luštění rébusů a různých obrazců, při procházení bludištěm a při řešení matematických problémů. Postup šifrování podle předem zadaných pravidel a následné dešifrování vzniklé otočením těchto pravidel připravuje žáky na základní principy použité v matematice. V neposlední řadě může šifrování, které pracuje s tím, že písmeno může znamenat něco jiného, než čím je ve skutečnosti, nahrává výuce informatiky, ve které například v .html používáte značky a písmena k tomu, abyste v textu udělali odrážku, odstavec, odřádkování a jiné. Dané značky a písmena tedy v sobě ukrývají něco víc, než je možné pohledem laika vidět.

Ale také je důležité zmínit, že šifrování a dešifrování je celkem zábava.

 

Další produkty od autora Jan Bratt

181410
Matematika
5., 6., 7., 8.
Didaktické hry
Svižná a zábavná hra na procvičení výpočtů z hlavy a početních operací sčítání a násobení v oboru do jednoho tisíce
29.00 Kč
111469
Fyzika
5., 6., 7., 8., 9., ZŠ – 2. STUPEŇ
Kolíčkování
Vybráním tohoto materiálu získáte nekonečné množství kartiček na testování nabytých znalostí převodů jednotek. Získáte
29.00 Kč
119025
Strukturované učení
Ostatní
Kalendář "týdny mého života" (nadpis v čj, stejný font jako na obrázku) je populární nástroj proti prokrastinaci. Každý
50.00 Kč
248549
Matematika
2., 3., 4., 5., ZŠ – 1. STUPEŇ
Didaktické hry
Čtyřsměrky na procvičení násobilky 2 až 9 při násobení čísly od 1 do 10 a od 1 do 15. Čtyřsměrky je možné použít pro
49.00 Kč
Šifrování - pracovní listy na úvod do kryptologie Šifrování - pracovní listy na úvod do kryptologie
V tomto dokumentu naleznete tři pracovní listy, které se zaměřují na tři typy tak zvaných transpozičních šifer. Jedná se o šifru ALBAM, poté ATBAŠ a nakonec Caesarovu šifru. Každá šifrovací metoda slouží k zašifrování a dešifrování textu. Postupně v tomto materiálu naleznete: Průběh šifrovací hodiny, kompletní slovní přípravu obsahující jak vysvětlení jednotlivých šifer, tak k uvedení hodiny jako takové (3 strany) Tři pracovní listy, přičemž na každém listu A4 naleznete dva stejné pracovní šifrovací listy s jednotlivými úlohami. (3 strany) Vyřešené pracovní listy, tedy jak mají vypadat, pokud se žákům zadaří Delší zašifrovaný text, který představí další záludnosti šifer. Tento text můžete žákům nasdílet přes projektor na stěnu přímo po přiblížení v tomto dokumentu pro případ, že by to některého z žáků náramně bavilo. (3 strany)   Proč učit kryptologii? Učit transpoziční šifry a šifrování je vhodné především z několika důvodů. Šifrování textu a tím skrytí jeho skutečných slov je vhodné v případě, že chce žák skrýt zprávu, kterou někomu posílá. Ač se to zdá celkem nepravděpodobné, je dost možné, že po hodině se šifrováním se toto stane chvilkovým koníčkem některých žáků. Šifrování a dešifrování textu vytváří navíc v mozku propojení, která vznikají také při luštění rébusů a různých obrazců, při procházení bludištěm a při řešení matematických problémů. Postup šifrování podle předem zadaných pravidel a následné dešifrování vzniklé otočením těchto pravidel připravuje žáky na základní principy použité v matematice. V neposlední řadě může šifrování, které pracuje s tím, že písmeno může znamenat něco jiného, než čím je ve skutečnosti, nahrává výuce informatiky, ve které například v .html používáte značky a písmena k tomu, abyste v textu udělali odrážku, odstavec, odřádkování a jiné. Dané značky a písmena tedy v sobě ukrývají něco víc, než je možné pohledem laika vidět. Ale také je důležité zmínit, že šifrování a dešifrování je celkem zábava.  
UUCZ-253939
Dějepis>Informatika>Matematika>Pracovní listy>Přípravy hodiny/lekce>ZŠ – 2. STUPEŇ
49.00