Výuka kreativního myšlení by na našich školách měla mít pevné místo, protože děti učí řešit problémy nebo adaptovat se na nové situace. V tomto materiálu najdeš 16 nápaditých úkolů/otázek pro rozvoj kreativního myšlení do hodin angličtiny.
Co v tomto souboru najdeš?
- metodiku a odstavec o důležitosti kreativního myšlení ve školním prostředí
- 16 tipů na konkrétní činnosti a otázky rozvíjející kreativní myšlení studentů - vše je napsáno na kartičkách, které jsou připraveny k tisku
Pro koho se materiál hodí?
Pro žáky II. stupně ZŠ (nejlépe 8. nebo 9. třída) nebo studenty SŠ. Materiál vyžaduje pokročilejší stupeň angličtiny - zadání aktivit i jejich plnění by mělo probíhat v angličtině.
Co je kreativní myšlení?
Úlohy na kreativní myšlení vedou žáky k tomu, aby při řešení problémů používali různé přístupy, aby analyzovali více pohledů, přizpůsobovali své nápady a přicházeli s novými řešeními.
Proč vlastně rozvíjet kreativní myšlení?
Výuka kreativního myšlení by na našich školách měla mít pevné místo, protože podporuje schopnost řešit problémy nebo žáky učí adaptovat se na nové situace. Podporuje je v tom, aby přistupovali k výzvám s otevřenou myslí, kriticky mysleli a zkoumali různé perspektivy. Kromě toho kreativní myšlení (a platí to tedy i pro aktivity v tomto materiálu) zlepšují sebevyjádření žáků a jejich komunikační dovednosti. Když je navíc kreativní myšlení spojeno ještě s cizím jazykem, v tomto případě s angličtinou, jedná se o dvojnásobný přínos pro žáky.
Co je potřeba udělat před začátkem hodiny?
- Vytisknout jednotlivé kartičky (černobíle nebo barevně), nastříhat je. Dá se ale i jen promítat na interaktivní tabuli, pokud nechcete tisknout:)
Jak s materiálem pracovat v hodině?
Kartičky je možné využívat různými způsoby, tady jsou některé z nich:
- Jako krátká warm-up activity na začátek hodiny, pokud chcete žáky trochu probudit a vrátit je k přemýšlení a mluvení v angličtině. Aktivity popsané na kartičkách mohou řešit jednotlivci nebo třídu můžete rozdělit na několik skupinek a zadat jim skupinovou práci (skupinky mohou mít všechny stejné zadání nebo si každá skupina může své zadání vylosovat).
- Jako celohodinová aktivita (některé z aktivit jsou přímo jako stvořené pro rozvoj writing skills studentů)
- Jako doplňková aktivita na školní výlet nebo exkurzi (pokud vás čeká dlouhá cesta a plánujete si dělat na cestě kratší zastávky, kartičky se vám také budou hodit jako zpestřující aktivita). Skvěle se hodí třeba na adaptační kurzy!