Chemické havárie a katastrofy: Ve světě i v ČR Pracovní listy nejen do CHEMIE

Předmět:
Ročník:
Počet stran:
14
Velikost: 1.47 MB
Typ souboru: pdf
Prodávající:
Nahráno:
Naposledy upraveno:
27. 10. 2024
Sdílet:

Materiál obsahuje:

4 pracovní listy A4 s informacemi o chemických haváriích a katastrofách, jejich příčinách i důsledcích.

řešení všech pracovních listů

Vhodné k laminaci a vícenásobnému využití

Obsah:

  • Prozkoumáme, jaké chemické havárie se v minulosti staly, jaké měly příčiny a jaké jsou jejich následky pro člověka a životní prostředí.

Příklady chemických havárií a katastrof z minulosti pomáhají žákům pochopit důsledky lidské činnosti na životní prostředí a společnost. Tím se zvyšuje jejich povědomí o ekologických otázkách a potřebě ochrany přírody.

Chemické havárie ve světě

Chemické havárie jsou nehody způsobené nebezpečnými chemickými látkami, které mohou mít vážné následky pro zdraví lidí a životní prostředí. Některé známé příklady:

1. Černobylská havárie (1986) - jaderná katastrofa, která vedla k uvolnění radioaktivních látek.

2. Bhopálská havárie (1984) - únik methylisokyanátu v Indii, který způsobil tisíce úmrtí a dlouhodobé zdravotní problémy.

3. Minamata (Japonsko, 1956) - otrava rtutí způsobená průmyslovým odpadem vedla k neurologickým onemocněním u místních obyvatel.

Chemické havárie v ČR

Chemické havárie v České republice, i když nejsou tak rozsáhlé jako některé globální katastrofy, mají významný dopad na životní prostředí a zdraví obyvatel. Příklady jako Spolana Neratovice, Sokolovská uhelná a únik kyanidu do řeky Bečvy zdůrazňují důležitost přísných bezpečnostních opatření, prevence a rychlé reakce na průmyslové havárie.

Využití:

  • Samostatná práce
  • Skupinová práce

Cílem tohoto pracovního listu je seznámit žáky s chemickými haváriemi, jejich příčinami, důsledky:

Černobylská havárie nás učí důležitosti bezpečnosti a odpovědnosti při používání jaderné energie, o lidských a technických faktorech, které mohou vést ke katastrofě, a o dlouhodobých dopadech na zdraví a životní prostředí.

Bhopálská havárie poskytuje důležité lekce o bezpečnosti v chemickém průmyslu, odpovědnosti firem a dlouhodobých důsledcích nedostatečné údržby a ochrany pracovníků i obyvatel.

Minamatská havárie nás učí o důsledcích průmyslového znečištění, biologické akumulaci toxinů a důležitosti regulace průmyslových odpadů.

Tento materiál si klade za cíl, poskytnout žákům náročné učivo přitažlivou a hravou formou.

Další produkty od autora Markéta Pavlíková

638718
Chemie
ZŠ – 2. STUPEŇ
Skládačky
Materiál obsahuje: 70 kartiček v základní hře + 6 bonusových Každých pět kartiček se váže k jednomu uhlovodíku. Příklad
50.00 Kč
709730
Chemie
8., 9., SŠ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Pracovní listy
Materiál obsahuje: 2 A4 s kartičkami pro trénink nebo opakování chemických sloučenin obsahujících kyslík, tzv. oxidů
40.00 Kč
675291
Chemie
9., SŠ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Pracovní listy
Materiál obsahuje: 2 A4 testy vztahující se k otázkám karbonylových a karboxylových sloučenin (po 14 otázkách) VARIANTY
35.00 Kč
630516
Anglický jazyk
ZŠ – 2. STUPEŇ
Pexeso
Materiál obsahuje: 36 kartiček 12 kartiček s obrázkem zvířete, které žije pod zemí. 12 kartiček s označením zvířete v
45.00 Kč
Chemické havárie a katastrofy: Ve světě i v ČR Pracovní listy nejen do CHEMIE Chemické havárie a katastrofy: Ve světě i v ČR Pracovní listy nejen do CHEMIE
Materiál obsahuje:4 pracovní listy A4 s informacemi o chemických haváriích a katastrofách, jejich příčinách i důsledcích.řešení všech pracovních listůVhodné k laminaci a vícenásobnému využitíObsah:Prozkoumáme, jaké chemické havárie se v minulosti staly, jaké měly příčiny a jaké jsou jejich následky pro člověka a životní prostředí.Příklady chemických havárií a katastrof z minulosti pomáhají žákům pochopit důsledky lidské činnosti na životní prostředí a společnost. Tím se zvyšuje jejich povědomí o ekologických otázkách a potřebě ochrany přírody.Chemické havárie ve světěChemické havárie jsou nehody způsobené nebezpečnými chemickými látkami, které mohou mít vážné následky pro zdraví lidí a životní prostředí. Některé známé příklady:1. Černobylská havárie (1986) - jaderná katastrofa, která vedla k uvolnění radioaktivních látek.2. Bhopálská havárie (1984) - únik methylisokyanátu v Indii, který způsobil tisíce úmrtí a dlouhodobé zdravotní problémy.3. Minamata (Japonsko, 1956) - otrava rtutí způsobená průmyslovým odpadem vedla k neurologickým onemocněním u místních obyvatel.Chemické havárie v ČRChemické havárie v České republice, i když nejsou tak rozsáhlé jako některé globální katastrofy, mají významný dopad na životní prostředí a zdraví obyvatel. Příklady jako Spolana Neratovice, Sokolovská uhelná a únik kyanidu do řeky Bečvy zdůrazňují důležitost přísných bezpečnostních opatření, prevence a rychlé reakce na průmyslové havárie.Využití:Samostatná práceSkupinová práceCílem tohoto pracovního listu je seznámit žáky s chemickými haváriemi, jejich příčinami, důsledky:Černobylská havárie nás učí důležitosti bezpečnosti a odpovědnosti při používání jaderné energie, o lidských a technických faktorech, které mohou vést ke katastrofě, a o dlouhodobých dopadech na zdraví a životní prostředí.Bhopálská havárie poskytuje důležité lekce o bezpečnosti v chemickém průmyslu, odpovědnosti firem a dlouhodobých důsledcích nedostatečné údržby a ochrany pracovníků i obyvatel.Minamatská havárie nás učí o důsledcích průmyslového znečištění, biologické akumulaci toxinů a důležitosti regulace průmyslových odpadů.Tento materiál si klade za cíl, poskytnout žákům náročné učivo přitažlivou a hravou formou.
UUCZ-697826
Chemie>Pracovní listy>Projekty>7.>8.>9.>SŠ>ZŠ – 2. STUPEŇ
40.00