Pro koho: sedmá třída
Styl práce: samostatná práce, skupinová práce
Typ materiálu: vzdělávací materiál pro druhý stupeň ZŠ
Výukový materiál může sloužit pro dvě vyučovací hodiny (1. hodina - Karel Veliký, Francká říše, 2. hodina - východofrancká říše, západofrancká říše).
V první části výukového materiálu se využívá metody učitel v roli. Pedagog se stává Karlem Velikým a promlouvá k dnešním žákům. Každý z žáků si vylosuje jednu kartičku s pojmy (Karel Veliký, císař, umění, vzdělanost, ...). Žák s kartičkou Karel Veliký si stoupne doprostřed, ostatní poslouchají pedagogovo vyprávění. Pokud uslyší, že se jejich pojem nějakým způsobem týká Karla Velikého, stoupnou si za žáka ztvárňujícího Karla Velikého. Po skončení vyprávění každý z žáků stojících za Karlem Velikým objasní, proč za ním stojí (např. žák s pojmem písemnictví objasní, že Karel Veliký písemnictví podporoval). Poté, co každý z žáků objasní svou pozici se slova ujímá žák ztvárňující Karla Velikého a pokusí se vlastními slovy přeříkat příběh (jako nápověda mu slouží právě kartičky, které drží jeho spolužáci). Pokud už neví, jak pokračovat, může si na pomoc zavolat někoho ze spolužáků, kteří se za něj nezařadili.
Druhá část výukového materiálu je zaměřena na práci ve skupinách. Každá skupina obdrží karty buď k východofrancké říši nebo západofrancké říši a mají za úkol je poskládat tak, jak jdou za sebou. Některé kartičky na sebe navazují chronologicky a některé rozvíjí dané téma. Po skupinovém seskládání kartiček si každá skupinka připraví vyprávění (aby jej povyprávěla zbytku třídy). Závěr aktivity může být různý. Buď společný brainstorming na daná témata (co si kdo zapamatoval) nebo si každý z žáků vybere jednu část říše a o ní sepíše ,,referát”.