Tato stezka se skvěle hodí k tradičnímu zvyku pálení čarodějnic (filipojakubské noci), který se odehrává v noci ze 30. dubna na 1. května.
Děti by měli na stezku vyrazit převlečeni za čarodějnice/ čaroděje a mít sebou ideálně koště, protože pohybové aktivity jsou s koštětem. Dají se zvládnout i s hůlkou, nebo klacíkem. Doporučuji na start stezky, několik klacíků dát, aby ti co zapomenou, měli náhradu.
Stezka obsahuje 15 karet (14 úkolů) a střídají se v ní dva druhy karet:
- Úkolová část – děti díky vědomostem zjistí jaký je správný symbol (mají na výběr 3 možnosti – jen jeden je správný)
Pozn. Úkol 13 má dvě karty – jeden s popisem lektvaru a druhý s kotlíkem a lektvarem – měli být od sebe karty pár kroků, aby si děti museli ingredience zapamatovat a zároveň nemuseli pro kontrolu běhat moc daleko.
- Pohybová část – cvičíme s koštětem, symbol je zde vždy jeden a děti si ho napíší za odměnu, pokud splní pohybový úkol.
Na závěr je tabulka se znaky a písmeny, díky které děti vyluští šifru.
Bonusové karty:
1.Projdeš začarovaným lesem? – mezi několik stromů natáhneme provázek a děti mají za úkol podél provázku poslepu dojít až na jeho konec, můžeme na konec umístit i zvoneček, aby děti mohli zacinkat.
- Zvládneš překážkovou dráhu na koštěti? Vytvoříme ze dřevěných špalků slalom.
Další dokument je přední a závěrečná strana.doc, ten je určen k Vašim úpravám.
Např. doplňte způsob značení trasy (mapu, popis stezky, fáborky,…), logo, Vaše jméno organizace, oslovení, kam zasílat odpovědi, případné odměny apod.
Pozn. Tento soubor se může na každém počítači zobrazovat trochu jinak.
Realizace stezky:
Na začátek trasy umístěte instrukce, následně na trasu umístěte všechny karty. Dodržujte pořadí. Dále umístíme tabulku se symboly a závěrečnou kartu.
Můžeme využít i bonusových karet.
Pokud budou děti správně luštit, vyjde jim tajenka – MALÍ ČARODĚJOVÉ.