JAK SE SOUBOREM PRACOVAT?
Soubor diagnostických formulářů bude dítě provázet po celou dobu předškolní docházky
Na první straně se zaměříme na diagnostiku kresby, návyky při kreslení a lateralitu oka a ruky – na základě pozorování dítěte doplňte k odpovídající vývojové fázi datum či poznámku. Diagnostika by měla být průběžná, proto pokud uvidíte u dítěte posun, stagnaci či dokončení vývoje kdykoliv datum a poznámku doplňte.
Diagnostická květina – JAK ROSTU – při pozorování se zaměřte na jednotlivé oblasti vývoje dítěte a vybarvujte části listů a okvětní lístky s položkami, které dítě již bezpečně zvládá. Před odchodem do ZŠ by dítě mělo mít ideálně vybarvenou celou květinu. Doplňkem ke květině jsou dvě strany PROSTOR PRO POZNÁMKY K JEDNOTLIVÝM OBLASTEM VÝVOJE DÍTĚTE, kam si můžete zaznamenávat poznámky, pokud je to potřeba.
Poslední částí je pak ZÁZNAMOVÝ ARCH Z POZOROVÁNÍ DÍTĚTE – stránku si lze kdykoliv nakopírovat a v průběhu docházky dítěte si dělejte poznámky z pozorování všeho, co je z hlediska vývoje a osobnostního rozvoje dítěte důležité – jak se projevuje při volné spontánní hře a při řízených činnostech či práci v centrech aktivit (CA) (např. jaké postavení má ve skupině dětí, k jakým činnostem inklinuje, která centra nejčastěji vyhledává, jak komunikuje s dětmi, jakým tempem pracuje apod.)