Karty vznikly jako jedna z aktivit k motorické loutce a hračce opičákovi Pepovi, vyráběného Moravskou ústřednou Brno.
Naleznou využití v mateřských i základních školách, dětských skupinách, logopedických ambulancích, ambulancích klinických psychologů a klinických logopedů, při práci speciálních pedagogů, sociálních pedagogů, psychologů a ergoterapeutů. Skvěle poslouží v rodinách s dětmi i u seniorů při cvičení jemné motoriky.
První část karet (pro levou ruku s modrým náramkem, pro pravou ruku s červeným náramkem) je určena k rozvoji jemné motoriky, podporuje vnímání vlastního těla, umožňuje cvičení s rozlišováním pravé a levé strany a zároveň propojováním pravé a levé mozkové hemisféry. Na kartách jsou nakresleny různé polohy prstů na rukou, které děti mohou libovolně kombinovat - „opičit se“ podle obrázků s opičákem Pepou, ve dvojicích levá a pravá ruka. Obtížnější pozice nacvičují pouze jednou rukou.
Druhou část tvoří kombinované karty s červenomodrým rámečkem, kde jsou již kombinace pozic obou rukou jasně dané. Zde děti najdou pozice rukou, které jsou vhodné k napodobování. Pokročilejší střídají polohu levé a pravé ruky.
Diagnostické listy - slouží k zaznamenání pokroků, které děti při cvičení dělají.
Vysvědčení
Náramky na konci slouží jako pomůcka pro snadnější uvědomování si, která ruka je pravá a která levá.
Cviky jsou určeny předškolním dětem a některé těžší cviky zvládnou pouze zdatnější předškoláci a školáci. Postupným cvičením však lze zvládnout všechny cviky na kartičkách.
AUTOŘI
Vendula Hegerová
(ilustrace)
(ředitelka MŠ)
Gabriela Nosková Melkovičová
(klinická Logopedka, speciální pedagožka)