Dětský kalendář - počasí, roční období a dny v týdnu
Materiál obsahuje 7 tématických kartiček počasí, 2 kartičky horko/zima, 4 kartičky ročních období a 7 kartiček dnů v týdnu. Všechny kartičky jsou přizpůsobeny pro děti ve věku 2-3 let, ale samozřejmě není problém použít i pro jinou věkovou kategorii.
Praxe
Dny v týdnu: S dětmi jsme každý den posouvaly značku (v našem případě žabičku) o jeden den dolů - tím jsme si znázornily postup dní a děti poté lépe chápaly co znamená zítra a včera. Následně jsme zpívaly píseň na melodii skákal pes s textem "Pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota, neděle to je volno svátek. V případě naplánované akce (např. ve čtvrtek přijedou hasiči) jsme vždy umístily tematický obrázek vedle dne, na který akce připadala. Děti poté měly obrovský přehled o aktivitách na týden a více se těšily.
Roční období: Každý den nebo jednou týdně jsme si povídaly o ročních období. Vyjmenovaly jsme všechny a poté děti dle zadání učitelky ukazovaly na obrázky kde je jaro, léto... obrázky jsou moc pěkně rozlišené, takže je vše krásně poznat. A následně jsme umístily značku na roční období, ve kterém se nacházíme.
Počasí: S dětmi jsme se každý den dívaly z okna jaké vidí počasí, poté jsme se přesunuly k naší "tabulce" a hledaly jsme, který obrázek dnešní počasí nejlépe vystihuje. Stejně jsme pracovaly i s kartičkami horko/zima a je umístily na tabulku. Většinou následovalo povídání o správném oblékání v aktuálním počasí a o prevenci nemoci.
Typ: na kartičky ročního období a dnů v týdnu nelepte suchý zip. Vytvořte si určitou značku (v našem případě žabižka - jsme třída žabiček), kterou budete určovat a ukazovat dny v týdnu a roční období a ze zadní strany na ni nalepte druhou stranu suchého zipu.