„Ahoj děti! Mé jméno je Alois Všeználek, ale kamarádi mi říkají Lojzo. Začal nám podzim a já v tento čas každoročně navštěvuji naše hlavní město Prahu. Rád se procházím jejími ulicemi a parky, kde pozoruji pomalu se zabarvující listí. Nezapomenu zajít ani na Pražský hrad a Karlův most, ze kterého je krásný výhled na řeku Vltavu. Ani letos tomu nebylo jinak. Já si s vámi budu o Praze a celé České republice povídat. Ukážeme si, jak vypadá naše země, a něco se o ní naučíme. Také si budeme povídat o jejím patronovi svatém Václavovi. Naše země je naším domovem a je důležité o ní něco vědět. Proto věřím, že se vám poznávání našeho státu bude líbit."
Soubor obsahuje:
- dopis od autorů
- návod jak s materiálem pracovat
- podobiznu a povídání dědy Lojzy
- mapa České republiky ve formátu A3
- demonstrační obrázky symbolů ČR (vlajka, hymna, lípa, koruna, Praha, Vltava, Sněžka)
- demonstrační obrázky praotce Čecha a Kroka a jeho dcer
- aktivity ke stolečku (tvoření vlajky z víček, skládání vlajky z dílků, doplňování správných dílků do mapy)
- nabídku dalších aktivit (stavba Karlova mostu, pohybová aktivita na "Vltavu" od B. Smetany, výtvarné aktivity "Kde domov můj?" a "Pohled z ČR", modelování českých tradičních jídel)
- demonstrační obrázky ke svatému Václavovi
- aktivity ke stolečku ke svatému Václavovi (hledání rozdílů, nesmysl na obrázku, vitráž, počítání drahokamů, zdobení korun, hledání druhých polovin ke korunám, omalovánky)
- nabídku dalších aktivit (výroba koruny, pohybová aktivita "Václavova družina)
- demonstrační obrázky českých vynálezů
- pracovní listy (vybarvování, grafomotorika, sluchové vnímání, zrakové vnímání)
- omalovánky