Cílem materiálu s čarodějnickou tematikou je rozvoj tvořivého psaní, rozvoj slovní zásoby, práce s textem a odůvodňování pravopisu (vyjmenovaná slova mix). Většina aktivit je koncipována metodou kritického myšlení.
V materiálu najdete 5 aktivit:
1.pracovní list ALFABOX – Aktivitu, kterou hrajeme na začátku nebo na konci hodiny. Klidně ve dvojicích. U každého písmene děti zapisují slova, která souvisí s čarováním a kouzly. Je na vás, zda budete vyžadovat 1-3 slova. Lze PL také jen promítnout na tabuli a doplňovat slova společně se třídou. PL rozvíjí slovní zásobu a spolupráci.
2.pracovní list ŽIVOTABÁSEŇ – Aktivita, kde se žáci snaží vcítit do čarodějnice a dokončují věty. Rozvoj empatie a slovní zásoby.
3.pracovní list DOPIŠ PŘÍBĚH – Aktivita, kde žáci rozvíjí své kreativní myšlení, práci s textem, tvoří a vymýšlí příběh. Kontroluje pravopis. Žáci mají za úkol dokončit rozepsaný příběh.
4.pracovní list PRAVOPIS S TAJENKOU – Žáci mají za úkol do vět vybrat vhodná slova. Do slov doplňují správné y, ý, i, í. Žáci odůvodňují pravopis po vyjmenovaných slovech – mix. U každého slova najdou písmeno, které si zapisují do čtverečku u každé věty. Tajenka dětem vznikne pokud budou písmena číst od spodu – LEKTVAR. S tajenkou poté vymýšlí a zapisují větu. Možno vybarvit obrázek. Rychlíci mohou věty i přepisovat do sešitu nebo na mazací tabulku.
5.PRÁCE S TEXTEM A POHYBEM – Žáci pracují s textem, mají za úkol do textu ( do vět) doplnit správná slova. Možné dětem příběh předčítat a děti procvičují své sluchové vnímání. Druhá varianta je rozstříhat kartičky se slovy, ty rozházet po třídě či chodbě. Žáci jsou aktivnější, protáhnou se a trénují paměť. Slova si přečtou a zapisují do vět.
Materiál obsahuje:
•10 stránek
•5 aktivit – přesný popis výše
•úvodní metodiku a příklady použití materiálu
•kontrolní řešení – přehledně pro snadnou samokontrolu žáků
Možné využít variantu pro individuální kontrolní čtení. Slabší žáci mohou pracovat ve dvojicích či s asistentem. Materiál je nutné si předem připravit, nakopírovat a rozstříhat, popřípadě zalaminovat a zapisovat mazacím fixem. Materiál najdete v barevné i černobílé variantě. Nejvíce využíváme ve třetí třídě či pro opakování ve čtvrté třídě. Materiál lze ale využít již do druhé, až do páté třídy.