Časopis Češtinoviny kombinuje češtinářská cvičení i témata z jiných oborů – v březnovém čísle si řekneme něco o Měsíci knihy nebo třeba o čtenářství v Čechách. Zmíníme si také historii knihtisku a nahlédneme do světa moderních technologií: jak ovlivnily náš přístup ke čtení?
Časopis je nabitý nejenom zajímavými texty na výše zmíněná témata, ale také jazykovými úkoly z pravopisu i gramatiky. Časopis je tedy poměrně všestranný a žáky obohatí nejenom jazykově.
Češtinoviny využijete v každém ročníku druhého stupně a také při opakování k přijímacím zkouškám, protože některé úlohy jsou sestaveny přesně podle didaktických přijímačkových testů.
Časopis je rozdělen do následujících kategorií:
- Úvodní slovo
- Současné čtenářství (booktubeři, statistiky čtenářství Čechů)
- Rozumíte si s textem? (Měsíc knihy)
- Krajinami slohu (funkční styly, recenze)
- Popusťte uzdu fantazii (kreativní úkoly vedoucí k tvorbě vlastního textu na literární témata)
- Literární speciál (cvičení týkající se literárních pojmů: literární druhy a formy, K. J. Erben, verš, kontrast, žánry, co vyplývá z textu, práce s druhým textem jako u prijímacích zkoušek)
- Literární aktivity, čtenářské bingo (hravé okénko)
- Jazykové rozbory (jeden list s jazykovým rozborem pro každý ročník druhého stupně)
- Trénujeme na přijímačky (dvoustrana s úkoly k přijímacím zkouškám)
- Literární kvíz (rychlokvíz týkající se literární historie)
- Vy a vaše čtenářství (zamyšlení se nad vlastním čtenářstvím, závěrečná čtenářská challenge)
Časopis je vytvořený barevně, ale texty můžete promítnout na projektoru, případně můžete žákům časopis poskytnout v elektronické podobě, aby si jej před sebou mohl každý z nich otevřít. Tím ušetříte za tisk. :)
Části, u kterých je třeba psát (jazykové rozbory, cvičné listy k přijímačkám), můžete bez problému vytisknout i černobíle.