V souboru naleznete dva tajemné příběhy, které jsou zasazeny do různých koutů České republiky – příběh ze Šumavy (Tanec smrti) a legenda o hradu Houska (Brána do pekel) jsou ideálním prvkem pro zpestření výuky a navození tajemné halloweenské atmosféry! Materiál se tedy skvěle hodí v období Halloweenu. K příběhům samozřejmě náleží pracovní listy a také jejich řešení. V souboru posléze naleznete i návrhy, jak s materiálem v hodinách naložit – evokace a další práce s texty.
Texty slouží k rozvoji čtenářské gramotnosti, digitální gramotnosti a kritického myšlení. Zaměřuje se primárně na vyhledávání informací v textu (otevřené i uzavřené otázky, metoda ano/ne) a další práci s textem (klíčová slova, alternativní název...), ale v souvislosti s pracovními listy rovněž můžete zařadit i ověřování pravdivosti příběhů či práci se slovníkem. Příběhy se dle mého názoru dají skvěle vytěžit. Materiál byl koncipován do hodin českého jazyka, ale texty lze samozřejmě využít i v jiných předmětech v rámci mezipředmětová spolupráce.
Aktivita je připravena ihned k použití, stačí jen vše vytisknout, rozdat žákům texty a také pracovní listy. Žáky můžete nechat pracovat ve dvojicích – každý z dvojice bude číst jiný příběh, samostatně vypracuje pracovní list, posléze si příběhy vzájemně převypráví a také je porovnají, příběhy mají totiž společné prvky – např. hvozd, kaple atd., k následné debatě poslouží i návodné otázky v závěru souboru. V úvodu naleznete návrhy evokace (otázky k debatě a názvy, kterými je možné hodinu začít), v závěru jsou uvedeny otázky k další práci s texty (práce se slovníkem, ověření pravdivosti..). Součástí souboru je také šablona pro tvorbu vlastního tajemného příběhu. Věřím, že Vás i žáky práce s materiálem bude bavit.