Digitální stopa II. - 2. stupeň

Předmět:
Ročník:
Počet stran:
6
Velikost: 3.73 MB
Typ souboru: pdf
Prodávající:
Nahráno:
Naposledy upraveno:
8. 10. 2023
Sdílet:

Soubor obsahuje jeden oboustranný pracovní list na téma: digitální stopa, který je vhodný i do první hodiny informatiky na seznámení.

A dvě malé desetiminutové aktivity pojmenované chodící křížovka, které na pracovní list nenavazují. Mohou se hrát kdykoliv zbyde 10 min nebo je třeba na chvíli změnit činnost.

Pracovní list se hodí pro uživatele mobilů či počítačů, tedy zhruba od 10 let - horní hranice neomezena.

Chodící křížovky obsahují náročnější učivo pro vyšší ročníky 2. stupně ZŠ.

 

Pracovní list - digitální stopa

Vhodné jako seznamovací aktivita na začátek roku nebo zařadit v době, kdy se probírá bezpečnost na internetu, sociální sítě a podobně. Každý ze žáků dostane vlastní pracovní list a zamyslí se nad tím, na co používá mobilní telefon či počítač (nebo na co by chtěl využívat kdyby ho měl). A pokusí se pravdivě odpovědět na šest otázek.

Učitel vybere vyplněné pracovní listy, zamíchá je a rozdá zpět, každý žák by měl dostat pracovní list někoho jiného a podle obsahu zkusit do obrázku mobilu namalovat, jak daná osoba asi vypadá. Poté, co mají žáci obrázky hotové, vydají se po třídě a zkoušejí najít pravého majitele pracovního listu, aby si ověřili, jestli to správně určili.

Starší žáci se mohou zamyslet i nad druhou stranou listu, a odpovědět, jakými reklamami by asi provozovatelé webových stránek cílili na daného žáka.

Učitel se žáky může rozvést diskuzi, které z těchto informací většinou sdílejí jen s nejlepším kamarádem, a které se všemi.

Jinou variantou je, že si každý žák k vyplněným informacím namaluje svoje vlastní selfíčko.

 

chodící křížovka

Než si žáci v sešitech připraví tajenku o osmi políčkách, postupně očíslovaných 1 - 8, učitel po okolí rozmístí lístečky s otázkami.

Na každé kartičce je otázka se třemi možnými odpověďmi z nichž pouze jedna je správná. Žák si opíše písmenko správné odpovědi do očíslovaného políčka a vyjde mu v sešitě z písmen tajenka.

Našla jsem tento druh aktivity pod pojmem "běhací diktát", ale ani nediktuji, ani neběháme, takže jsem si to přejmenovala na chodící křížovku. Pokud hrajeme ve třídě, nechají si sešit s připravenou tajenkou na stole a vydávají se k jednotlivým lístečkům zjistit správná písmenka. Hrajeme-li venku, nosí si sešit sebou, aby neuletěl.

V tomto balíčku jsou dvě malé tajenky z 8 lístečků. Každá je malé zpestření na posledních 10 minut z hodiny nebo na venkovní informatiku.

Tajenka růžové křížovky zní: aplikace.

Tajenka žluté křížovky zní: hardware.

Tento druh aktivity si chystám hlavně do matematiky, aby žáci měli šanci se protáhnout a rozhýbat. Pokud tisknete černobíle, je lépe každý set lístečků vytisknout na jiný odstín papíru, aby se pak nepomíchali mezi sebou.

Lístečky obsahují znalosti informatiky druhého stupně.

 

Podobné materiály:

Další produkty od autora Jana Brejchová

414059
Nezařazené k předmětu
6., 7., 8.
Venkovní učení - stezky, badatelská výuka, terénní výuka
Obsah: 10 karet s otázkami týkajících se svatého Martina Před hrou: kartičky s otázkami vytisknout a rozstříhat
29.00 Kč
450711
Matematika
5.
Didaktické hry
Diferencované vyučování zlomků pro 5. třídu Diferencovaná výuka, kdy si každý žák najde příklady podle svých schopností
35.00 Kč
321834
Matematika
5.
Venkovní učení - stezky, badatelská výuka, terénní výuka
Našla jsem tento druh aktivity pod pojmem "běhací diktát", ale ani nediktuji, ani neběháme, takže jsem si to
29.00 Kč
385990
Informatika
5., 6., 7., 8., 9.
Běhací diktát
Obsah: 13 karet na běhačku Před hrou: vytisknout karty a zalaminovat žáci potřebují psací potřeby Instrukce: Běhací
29.00 Kč
Digitální stopa II. - 2. stupeň Digitální stopa II. - 2. stupeň
Soubor obsahuje jeden oboustranný pracovní list na téma: digitální stopa, který je vhodný i do první hodiny informatiky na seznámení. A dvě malé desetiminutové aktivity pojmenované chodící křížovka, které na pracovní list nenavazují. Mohou se hrát kdykoliv zbyde 10 min nebo je třeba na chvíli změnit činnost. Pracovní list se hodí pro uživatele mobilů či počítačů, tedy zhruba od 10 let - horní hranice neomezena. Chodící křížovky obsahují náročnější učivo pro vyšší ročníky 2. stupně ZŠ.   Pracovní list - digitální stopa Vhodné jako seznamovací aktivita na začátek roku nebo zařadit v době, kdy se probírá bezpečnost na internetu, sociální sítě a podobně. Každý ze žáků dostane vlastní pracovní list a zamyslí se nad tím, na co používá mobilní telefon či počítač (nebo na co by chtěl využívat kdyby ho měl). A pokusí se pravdivě odpovědět na šest otázek. Učitel vybere vyplněné pracovní listy, zamíchá je a rozdá zpět, každý žák by měl dostat pracovní list někoho jiného a podle obsahu zkusit do obrázku mobilu namalovat, jak daná osoba asi vypadá. Poté, co mají žáci obrázky hotové, vydají se po třídě a zkoušejí najít pravého majitele pracovního listu, aby si ověřili, jestli to správně určili. Starší žáci se mohou zamyslet i nad druhou stranou listu, a odpovědět, jakými reklamami by asi provozovatelé webových stránek cílili na daného žáka. Učitel se žáky může rozvést diskuzi, které z těchto informací většinou sdílejí jen s nejlepším kamarádem, a které se všemi. Jinou variantou je, že si každý žák k vyplněným informacím namaluje svoje vlastní selfíčko.   chodící křížovka Než si žáci v sešitech připraví tajenku o osmi políčkách, postupně očíslovaných 1 - 8, učitel po okolí rozmístí lístečky s otázkami. Na každé kartičce je otázka se třemi možnými odpověďmi z nichž pouze jedna je správná. Žák si opíše písmenko správné odpovědi do očíslovaného políčka a vyjde mu v sešitě z písmen tajenka. Našla jsem tento druh aktivity pod pojmem "běhací diktát", ale ani nediktuji, ani neběháme, takže jsem si to přejmenovala na chodící křížovku. Pokud hrajeme ve třídě, nechají si sešit s připravenou tajenkou na stole a vydávají se k jednotlivým lístečkům zjistit správná písmenka. Hrajeme-li venku, nosí si sešit sebou, aby neuletěl. V tomto balíčku jsou dvě malé tajenky z 8 lístečků. Každá je malé zpestření na posledních 10 minut z hodiny nebo na venkovní informatiku. Tajenka růžové křížovky zní: aplikace. Tajenka žluté křížovky zní: hardware. Tento druh aktivity si chystám hlavně do matematiky, aby žáci měli šanci se protáhnout a rozhýbat. Pokud tisknete černobíle, je lépe každý set lístečků vytisknout na jiný odstín papíru, aby se pak nepomíchali mezi sebou. Lístečky obsahují znalosti informatiky druhého stupně.   Podobné materiály: Kódování obrázkem Digitální stopa I. Běhačka PC 1 - ikony Běhačka PC 2 - klávesnice Běhačka PC 3 - ikony 2 Běhačka PC 4 - Word
UUCZ-340697
Informatika>Pracovní listy>Venkovní učení - stezky, badatelská výuka, terénní výuka>6.>7.>8.>9.>ZŠ – 2. STUPEŇ
29.00