Brožura obsahuje materiál vhodný k seznamování dětí s našimi pěvci, kteří u nás přezimují a se správným umístěním krmítek a péčí o krmítka.19 demonstračních karet 16 pracovních listů odkazy na podpůrné materiály - hlasy ptáků, videa Více v popisu níže:
Milé kolegyně a kolegové,
také chcete děti naučit poznávat naše nejznámější pěvce, kteří u nás přezimují a mnohdy potřebují
k přežití kruté zimy naši pomoc?
Pojďme děti zaujmout a vysvětleme jim jak správně krmítko umístit a hlavně co do něj dát a nedat, abychom ptákům v dobré víře spíše neublížili.
Já většinou s dětmi i krmítko ve třídě i vyrobím a odnášejí si ho domů. Dá se na internetu objednat stavebnice ze dřeva, kterou jen stlučete a natřete.
V materiálu jsem připravila 16 demonstračních karet s fotografiemi ptáků a popisem, co v krmítku žerou, které doporučuji zalaminovat. Ke každé kartě je připraven list na skupinovou práci. Dětem dáme do skupinky jeden obrázek a k němu pracovní list. Za úkol mají děti vyhledat o daném ptáku informace v encyklopedii nebo na internetu a napsat o něm popis. Jak popis ptáka psát si ukážeme v hodině českého jazyka. Materiál využijete na několik hodin vyučování. Ve výtvarné výchově mohou podle obrázkových karet ptáky malovat.
Vhodné je materiál při práci promítnout i na tabuli (když děti s jednotlivými druhy ptáků seznamujeme).
Jistě vás napadnou i další aktivity, které k tomuto materiálu přidružíte. (Můžete doprovodit zvuky ptáků, které jsou také dohledatelné na internetu.)
např. na stránce: https://www.nasiptaci.info/zvuky-ptaku/
Do materiálu jsem umístila odkazy na kliknutí a otevřou se vám v internetovém prohlížeči.
Přeji vám hezké hodiny s vašimi žáky a děkuji, že pomáháte přírodě a budujete v dětech vztah k ptákům.
Mgr. L. Sudová
výpis ptáků v materiálu:
- sýkora koňadra
- sýkora modřinka
- červenka obecná
- žluna zelená
- vrabec domácí
- vrabec polní
- pěnkava obecná
- zvonek zelený
- čížek lesní
- stehlík obecný
- strakapoud velký
- brhlík lesní
- dlask tlustozobý
- hýl obecný
- kos černý
- sojka obecná