Zbrusu nový časopis Češtinoviny kombinuje češtinářská cvičení i témata z jiných oborů – v říjnovém čísle se zatouláme do světa a řekneme si, jak se slaví svátky mrtvých v Mexiku, v Číně nebo třeba na Haiti.
Hlavním tématem říjnového čísla s názvem Říjnové strašení jsou strašidla, ale zdaleka ne jenom ta halloweenská. Žáci se seznámí s online strašáky a také se z hlediska literatury zaměří na moderní pověsti (městské legendy) a creepypasty.
Časopis je nabitý nejenom zajímavými texty o halloweenu či strašidlech, ale také jazykovými úkoly z pravopisu i gramatiky. Zařazeno je také vyhledávání na internetu a úvaha nad věrohodností internetových zdrojů. Časopis je tedy poměrně všestranný a žáky obohatí nejenom jazykově.
Češtinoviny využijete v každém ročníku druhého stupně a také při opakování k přijímacím zkouškám, protože některé úlohy jsou sestaveny přesně podle didaktických přijímačkových testů.
Časopis je rozdělen do následujících kategorií:
- Úvodní slovo.
- Svátky mrtvých ve světě (obdoba halloweenu v Mexiku, na Haiti a v Číně; původ tradice převlékání do kostýmů).
- Jak si rozumíte s textem? (určování chybějící části textu, literární druhy a formy, vypravěč a postava, moderní internetové literární útvary).
- Krajinami slohu (práce se slovníkovým heslem, zpráva, tvorba pozvánky).
- Popusťte uzdu fantazii (kreativní úkol doplněný o tvorbu vlastního textu).
- Strašení v 21. století (moderní online strašáci, proměna halloweenu v průběhu let).
- Hrou k vědění (vědomostní hra s otázkami zaměřenými nejen na češtinu).
- Jazykové rozbory (text s 6–8 úkoly; jedna strana pro každý z ročníků).
- Trénujeme na přijímačky (dvoustrana ve stylu didaktických přijímacích testů).
- Halloweenský kvíz (pět otázek s volbou možností, které mají ověřit, jaký mají žáci přehled ve faktech týkajících se halloweenu).
- Reflexe a závěrečná challenge (otázky k reflexi a výzva, kterou mohou žáci splnit).
Časopis je vytvořený barevně, ale texty můžete promítnout na projektoru, případně můžete žákům časopis poskytnout v elektronické podobě, aby si jej před sebou mohl každý z nich otevřít. Tím ušetříte za tisk. :)
Části, u kterých je třeba psát (jazykové rozbory, cvičné listy k přijímačkám), můžete bez problému vytisknout i černobíle.