Násobení jedním a třemi činiteli

Předmět:
Ročník:
4., 5., 6.
Kategorie:
Počet stran:
10
Velikost: 9.82 MB
Typ souboru: pdf
Prodávající Kateřina Šiková
Nahráno:
Naposledy upraveno:
8. 2. 2023
Sdílet:

Dvě aktivity: Tabulky se shodnými výsledky a "Pohádkové" PL, kde výsledky odpovídají obrázkům, které tvoří název pohádky. 

Obsah

  • každý z dvou PL Násobení I. (jednociferný činitel) a Násobení II. (trojciferný činitel) obsahuje skupinovou práci pro dvojici/trojici, nebo jednotlivce (po 9 příkladech v oddělení A, B, C)
  • 3 "pohádkové" PL (1x násobení jednociferným činitelem, 2x násobení trojciferným činitelem),
  • řešení pro učitele.

Způsob práce pro řešení tabulek

  • jeden pracovní list obsahuje 3 skupiny (A, B, C) 9 příkladů, kde se vždy 5 výsledků jedné skupiny rovná s výsledky jiné skupiny a 4 výsledky z každé skupiny se neshodují s žádným dalším výsledkem. Tuto informaci je možné žákům sdělit, aby přibližně věděli, že jim některé shodné chybí, a proto musí něco přepočítat.
  • V řešení pro učitele jsou výsledky, z každé skupiny, které se vzájemně rovnají jsou uvedeny v horní části výsledkové tabulky. Příklady, které se nerovnají jsou odděleny mezerou ve spodní části.
  • pro žáky, kteří pracují raději samostatně je určena skupinka: J = jednotlivec, kde se nachází výběr příkladů ze skupin A, B, C.
  • Průběh: chci, aby žáci pracovali ve dvojici. Jednomu zadám sloupeček A, druhému sloupeček B. Každý si počítá své oddělení. Doplňuje výsledky a od souseda (s jiným oddělením např. B) si opíše číslo jeho příkladu, který má shodný výsledek s jeho oddělením A). Jednotlivec nemusí doplňovat sloupeček "Stejný výsledek má příklad" protože uvidí které výsledky jsou shodné.
  • Obdobně to bude fungovat pro trojici, s rozdílem, že rozdám oddělení A, B a C.
  • Kontrola: Můžete na tabuli napsat jen čísla shodných výsledků např.: 1-16-13, když se žáci někde neshodnou, vědí, které číslo příkladu mají přepočítat.

 

Způsob práce pro řešení pohádky

  • každý žák, spočítá příklady v sloupečku. Výsledky žák najde v tabulce s obrázky a obrázek slovy napíše na tečkovanou čáru pod příklady.
  • Po dopočítání celého jednoho sloupečku se žák podívá na napsaná slova a z nich určí název pohádky.
  • V jednom "pohádkovém" pracovním listu je přibližně 12 - 16 příkladů, lze tedy aktivitu volit jako práci ve dvojici, kde si žáci vzájemně pomohou v případné opravě špatně spočítaných příkladů.

 

Další produkty od autora Kateřina Šiková

227585
Matematika
5., 6., 7.
Pracovní listy
Jeden list A4 obsahuje 6 "řádků" čtyř různých způsobů zadání. Na každý den jeden + třeba jako počítání na víkend. Jeden
29.00 Kč
156894
Matematika
9., SŠ
Pracovní listy
Cílem materiálu je Jak počet řešení soustavy dvou lineárních rovnic ovlivňuje grafické řešení, připomenutí metod na
30.00 Kč
185098
Matematika
6., 7., 8., 9., SŠ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Pracovní listy
Potřebujete s žáky procvičit Pythagorovu větu, ale ne formou a= ..., b= .... ? Zde žáci měří, doplňují v mříži a v
30.00 Kč
207737
Matematika
5., 6., 7.
Pracovní listy
Bez využití vzorečku pro výpočet obvodu rovinného útvaru žák dopočítá délky stran a zjišťuje výsledný obvod. Součástí
30.00 Kč
Násobení jedním a třemi činiteli Násobení jedním a třemi činiteli
Dvě aktivity: Tabulky se shodnými výsledky a "Pohádkové" PL, kde výsledky odpovídají obrázkům, které tvoří název pohádky.  Obsah každý z dvou PL Násobení I. (jednociferný činitel) a Násobení II. (trojciferný činitel) obsahuje skupinovou práci pro dvojici/trojici, nebo jednotlivce (po 9 příkladech v oddělení A, B, C) 3 "pohádkové" PL (1x násobení jednociferným činitelem, 2x násobení trojciferným činitelem), řešení pro učitele. Způsob práce pro řešení tabulek jeden pracovní list obsahuje 3 skupiny (A, B, C) 9 příkladů, kde se vždy 5 výsledků jedné skupiny rovná s výsledky jiné skupiny a 4 výsledky z každé skupiny se neshodují s žádným dalším výsledkem. Tuto informaci je možné žákům sdělit, aby přibližně věděli, že jim některé shodné chybí, a proto musí něco přepočítat. V řešení pro učitele jsou výsledky, z každé skupiny, které se vzájemně rovnají jsou uvedeny v horní části výsledkové tabulky. Příklady, které se nerovnají jsou odděleny mezerou ve spodní části. pro žáky, kteří pracují raději samostatně je určena skupinka: J = jednotlivec, kde se nachází výběr příkladů ze skupin A, B, C. Průběh: chci, aby žáci pracovali ve dvojici. Jednomu zadám sloupeček A, druhému sloupeček B. Každý si počítá své oddělení. Doplňuje výsledky a od souseda (s jiným oddělením např. B) si opíše číslo jeho příkladu, který má shodný výsledek s jeho oddělením A). Jednotlivec nemusí doplňovat sloupeček "Stejný výsledek má příklad" protože uvidí které výsledky jsou shodné. Obdobně to bude fungovat pro trojici, s rozdílem, že rozdám oddělení A, B a C. Kontrola: Můžete na tabuli napsat jen čísla shodných výsledků např.: 1-16-13, když se žáci někde neshodnou, vědí, které číslo příkladu mají přepočítat.   Způsob práce pro řešení pohádky každý žák, spočítá příklady v sloupečku. Výsledky žák najde v tabulce s obrázky a obrázek slovy napíše na tečkovanou čáru pod příklady. Po dopočítání celého jednoho sloupečku se žák podívá na napsaná slova a z nich určí název pohádky. V jednom "pohádkovém" pracovním listu je přibližně 12 - 16 příkladů, lze tedy aktivitu volit jako práci ve dvojici, kde si žáci vzájemně pomohou v případné opravě špatně spočítaných příkladů.  
UUCZ-256217
Matematika>Pracovní listy>4.>5.>6.
37.00