Použití obrázků ve výuce podporuje emocionální inteligenci žáků, jejich schopnost komunikovat o svých pocitech a porozumění pocitům druhých, což je důležitou součástí jejich celkového rozvoje.
co materiál obsahuje
- 54 kartiček (27 obrázků + 27 napsaných pocitů)
- 20 obrázků dětí s knihou, které při čtení prožívají různé emoce a pocity
popis využití
ČTENÁŘSKÉ LEKCE
- Použitím obrázků mohou děti rozšiřovat svou slovní zásobu o názvy různých emocí (pocitů) a zároveň se je naučit popisovat. Společně si vysvětlete, co jednotlivá slova znamenají, kdy je vhodné je použít.
- NĚČTENÁŘI - po vyslechnutí příběhu nebo kapitoly žáci pracují s kartičkami. Rozdejte je do skupinek, žáci vybírají pocity, které v nich přečtení textu vyvolalo. Ptejte se, jaké pocity měla hlavní postava, proč si to myslí? Nechte je příběh dál rozebrat a povídat si o něm.
TŘÍDNICKÉ HODINY
- Obrázky mohou pomoci dětem identifikovat různé emoce, které právě prožívají. Je to důležité zvláště pro mladší děti, které se teprve učí své pocity rozpoznávat.
EMPATIE
- Diskutujte společně o tom, co mohou postavy na obrázcích cítit a proč, rozvíjíte tak jejich empatii a porozumění pocitům druhých.
POCIT DNE
- Každé ráno děti vyberou obrázek, který nejlépe odpovídá jejich aktuálnímu pocitu, umístí ho na tabuli. Mohou se také podělit s ostatními, proč se tak cítí. Rozvíjíte jejich sebereflexi a otevíráte možnost sdílet emoce ve skupině (určitě to není pro každého).
PŘÍBĚHY S POCITY - DÍLNY PSANÍ
- Děti dostanou obrázek s emocí a mají za úkol vymyslet krátký příběh, který vysvětluje, proč se postava cítí tak, jak je na obrázku znázorněno. Podporujete jejich kreativní myšlení a opět hlubší porozumění emocí.
Lze vytisknout jako brožuru.