Práce s úryvkem z knihy (Ne)obyčejný kluk od R. J. Palaciové. Pracovní list cvičí práci s textem, schopnost kritického myšlení a vlastní fantazii a představivost.
Cílová skupina
6.-7. třída
Zaměření
V rámci této čtenářské lekce žáci pracují s ukázkou z knihy „(Ne)obyčejný kluk“. Mezi hlavní témata této knihy patří „odlišnost“. Žáci mohou nahlédnout do „hlavy“ člověka s postižením a uvědomit si, do jakých situací se člověk může dostat pouze kvůli tomu, že je odlišný.
Lekce cvičí práci s textem, schopnost kritického myšlení a vlastní fantazii, představivost. Žáci mají možnost se vcítit do postav v ukázce, ale zároveň vše převést do vlastního života a zamyslet se, co by v daných situacích dělali oni.
Postup při práci s pracovním listem
V úvodu žáci pracují s názvem knihy. Předvídají, o čem by kniha mohla být, a v čem může být chlapec „(ne)obyčejný“. Poté čtou první ukázku, ve které hlavní postava, Auggie, popisuje jak je pro něj život s postižením náročný. Po této ukázce následuje několik otázek, které se týkají textu. Žáci také propojují text s vlastním životem. Poté žáci čtou druhou ukázku, ve které se dozví, jak Auggie vlastně vypadá. Po přečtení ukázky, žáci písemně nebo slovně převypráví první ukázku z pohledu Augustovi matky. Na závěr se žáci pokusí napsat na volný řádek hlavní myšlenku, kterou si z práce s tímto textem odnesou.
Pokud zbyde čas, je možné žáky seznámit s Augustovým onemocněním. Jedná se o Treacher-Collins syndrom. Můžete o této tematice s žáky diskutovat a pustit jim video, které se touto nemocí zabývá: VÍC SRDCEM NEŽ OČIMA - Rovnost tváří (https://www.youtube.com/watch?v=L1_9Q-XDD2Q).