Soustava dvou lineárních rovnic (různý počet řešení) + grafy

Předmět:
Ročník:
Kategorie:
Počet stran:
4
Velikost: 4.67 MB
Typ souboru: pdf
Prodávající:
Nahráno:
Naposledy upraveno:
30. 6. 2023
Sdílet:

Materiál je vhodný pro žáky, kteří již zvládají konstrukci lineární funkce a řešit soustavu lineárních rovnic. Materiál spíše k procvičení. Úlohy jsou úmyslně vytvořené tak, aby se žák dopočítal různého počtu řešení.

Cílem materiálu je

  • Jak počet řešení soustavy dvou lineárních rovnic ovlivňuje grafické řešení,
  • připomenutí metod na počítání soustavy dvou lineárních rovnic,
  • vědomí, že nezáleží kterou metodu zvolím,
  • vztah mezi počtem řešení a grafickým řešením.

Obsah

  • Soustavy lehčího typu (první 4 úlohy ),
  • soustavy složitější, třeba se závorkami (další 3 úlohy),
  • řešení všech soustav s grafickým znázorněním.

Způsob řešení

  • Žáci mohou soustavy řešit libovolnou metodou, avšak už v průběhu hodiny se mi osvědčilo, když se průběžně objevovaly výpočty a grafy na tabuli od dvou žáků a každý s jinou metodou. Z mého pohledu je pro žáky velmi přínosné vidět, že jednu soustavu lze řešit oběma metodami (sčítací, dosazovací). Stávalo se mi, že někdy ani nezačnou úlohu počítat, protože neví, kterou metodu zvolit - víme, je to jedno.
  • Do budoucna žákům doporučím, aby hned po výpočtu dané soustavy konstruovali graf. Někteří mi ho na konci hodiny nestihli a buď museli dodělávat samostatně doma, nebo se o konstrukci ani nepokusili.

 

Další produkty od autora Kateřina Šiková

157349
Matematika
8., 9., SŠ
Pracovní listy
Pro žáky, kteří mají zvládnuté učivo procent. Vhodné pro žáky 8. ročníku až po žáky střední školy. Aktivita na
40.00 Kč
390658
Matematika
5., 6., 7.
Pracovní listy
Zpestřete žákům mechanické sčítání a odčítání desetinných čísel složením ornamentu z výsledků. Žáci se hned mohou
30.00 Kč
206936
Matematika
2.
Pracovní listy
Sčítání a odčítání do 20 pomocí vah. Žák spočítá jednu stranu váhy a doplňuje chybějící číslo na straně druhé
30.00 Kč
213314
Matematika
2., 3.
Pracovní listy
Materiál na procvičení ± dvojciferného s jednociferným a ± dvou dvojciferných. Jeden list A4 obsahuje 6 "řádků" čtyř
40.00 Kč
Soustava dvou lineárních rovnic (různý počet řešení) + grafy Soustava dvou lineárních rovnic (různý počet řešení) + grafy
Materiál je vhodný pro žáky, kteří již zvládají konstrukci lineární funkce a řešit soustavu lineárních rovnic. Materiál spíše k procvičení. Úlohy jsou úmyslně vytvořené tak, aby se žák dopočítal různého počtu řešení. Cílem materiálu je Jak počet řešení soustavy dvou lineárních rovnic ovlivňuje grafické řešení, připomenutí metod na počítání soustavy dvou lineárních rovnic, vědomí, že nezáleží kterou metodu zvolím, vztah mezi počtem řešení a grafickým řešením. Obsah Soustavy lehčího typu (první 4 úlohy ), soustavy složitější, třeba se závorkami (další 3 úlohy), řešení všech soustav s grafickým znázorněním. Způsob řešení Žáci mohou soustavy řešit libovolnou metodou, avšak už v průběhu hodiny se mi osvědčilo, když se průběžně objevovaly výpočty a grafy na tabuli od dvou žáků a každý s jinou metodou. Z mého pohledu je pro žáky velmi přínosné vidět, že jednu soustavu lze řešit oběma metodami (sčítací, dosazovací). Stávalo se mi, že někdy ani nezačnou úlohu počítat, protože neví, kterou metodu zvolit - víme, je to jedno. Do budoucna žákům doporučím, aby hned po výpočtu dané soustavy konstruovali graf. Někteří mi ho na konci hodiny nestihli a buď museli dodělávat samostatně doma, nebo se o konstrukci ani nepokusili.  
UUCZ-156894
Matematika>Pracovní listy>9.>SŠ
25.00