Finanční gramotnost – FZP 01 Rodinný rozpočet

Počet stran:
21
Velikost: 5.44 MB
Typ souboru: pdf
Prodávající:
Nahráno:
Naposledy upraveno:
5. 1. 2024
Sdílet:

Studie pomáhá podpořit finanční znalosti o rodinném rozpočtu. Odpovídá na otázky: Jak se naučit pracovat s příjmy a výdaji, aby rodinný rozpočet byl přebytkový? Jaké nákladové položky v rámci domácího účetnictví můžeme či nemůžeme ovlivnit? Jak pomoci dětem získat zkušenosti, které je naučí vycházet lépe se svým kapesným, aby následně bez problémů zvládaly efektivně hospodařit od svého prvního příjmu?

Cílem případové studie na úrovni Standardu finanční gramotnosti a vzdělávacích oborů je nahlédnout pod pokličku rodinného rozpočtu. Pochopit základní názvosloví ekonomických obratů (typy výdajů/příjmů) a princip, jak efektivně hospodařit se svým příjmem (domácí účetnictví, kde a jak ušetřit). Žijeme v digitálním světě a již nehospodaříme formou hrnečků nebo obálkovou metodou. Rodiče neplatí své rodinné výdaje složenkami, ale bankovními příkazy. Děti tedy nemají možnost pozorovat finanční návyky svých rodičů a je třeba otevřeně diskutovat, vysvětlovat, a tak pomáhat pochopit koloběh peněz v domácnosti. Cvičení v této studii poskytnou podněty, jak společně, případně i s rodiči vyzkoušet hospodaření v praxi.

Základní otázky k řešení studie:

  • Jaké typy nákladových položek v rodinném rozpočtu najdeme?
  • V jaké výši se pohybují základní nákladové položky rodiny?
  • Co je to schodkový a přebytkový rozpočet?
  • Jaký je rozdíl mezi aktivním a pasivním příjmem?
  • Jaké výdaje v rodině je možné snižovat, jak ušetřit, a přitom žít stále spokojeně?

Celkový materiál má 21 stran – z toho případová studie 8.

Případová studie je úvodní kapitola z knihy Finanční zralost v praxi I. 

Sbírky 26 případových studií na podporu finanční gramotnosti Finanční zralost v praxi I. a II. jsou ucelený souhrn potřebných znalostí v oblasti peněz.

Učebnice podporují kritické myšlení a rozvíjí:

  • finanční kompetence,
  • sebevědomí v otázce osobních financí
  • a ušetří čas na přípravu. 

Další produkty od autora Veronika Kalatova

450760
Nezařazené k předmětu
SŠ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Pracovní listy
Dnešní doba si žádá větší EKO pozornost, nejen učit děti zhasínat. Vtipný příběh a pochopení, kolik stojí jedna hodina
44.00 Kč
450813
Nezařazené k předmětu
SŠ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Přípravy hodiny/lekce
K čemu slouží krátkodobá rodinná rezerva, proč a jak se má tvořit? V jaké výši by se tato rezerva měla pohybovat a na
55.00 Kč
452258
Nezařazené k předmětu
SŠ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Přípravy hodiny/lekce
Studenti pochopí rozdíly mezi spořicím účtem, dluhopisem a akcií nejen z pohledu případného zisku, ale primárně z
99.00 Kč
479412
Nezařazené k předmětu
SŠ, ZŠ – 2. STUPEŇ
Přípravy hodiny/lekce
Jak objasnit mládeži elektronické peníze a systém bezhotovostního placení prostřednictvím platebních karet? Jak na
55.00 Kč
Finanční gramotnost – FZP 01 Rodinný rozpočet Finanční gramotnost – FZP 01 Rodinný rozpočet
Studie pomáhá podpořit finanční znalosti o rodinném rozpočtu. Odpovídá na otázky: Jak se naučit pracovat s příjmy a výdaji, aby rodinný rozpočet byl přebytkový? Jaké nákladové položky v rámci domácího účetnictví můžeme či nemůžeme ovlivnit? Jak pomoci dětem získat zkušenosti, které je naučí vycházet lépe se svým kapesným, aby následně bez problémů zvládaly efektivně hospodařit od svého prvního příjmu? Cílem případové studie na úrovni Standardu finanční gramotnosti a vzdělávacích oborů je nahlédnout pod pokličku rodinného rozpočtu. Pochopit základní názvosloví ekonomických obratů (typy výdajů/příjmů) a princip, jak efektivně hospodařit se svým příjmem (domácí účetnictví, kde a jak ušetřit). Žijeme v digitálním světě a již nehospodaříme formou hrnečků nebo obálkovou metodou. Rodiče neplatí své rodinné výdaje složenkami, ale bankovními příkazy. Děti tedy nemají možnost pozorovat finanční návyky svých rodičů a je třeba otevřeně diskutovat, vysvětlovat, a tak pomáhat pochopit koloběh peněz v domácnosti. Cvičení v této studii poskytnou podněty, jak společně, případně i s rodiči vyzkoušet hospodaření v praxi. Základní otázky k řešení studie: Jaké typy nákladových položek v rodinném rozpočtu najdeme? V jaké výši se pohybují základní nákladové položky rodiny? Co je to schodkový a přebytkový rozpočet? Jaký je rozdíl mezi aktivním a pasivním příjmem? Jaké výdaje v rodině je možné snižovat, jak ušetřit, a přitom žít stále spokojeně? Celkový materiál má 21 stran – z toho případová studie 8. Případová studie je úvodní kapitola z knihy Finanční zralost v praxi I.  Sbírky 26 případových studií na podporu finanční gramotnosti Finanční zralost v praxi I. a II. jsou ucelený souhrn potřebných znalostí v oblasti peněz. Učebnice podporují kritické myšlení a rozvíjí: finanční kompetence, sebevědomí v otázce osobních financí a ušetří čas na přípravu. 
UUCZ-454202
Nezařazené k předmětu>Přípravy hodiny/lekce>SŠ>ZŠ – 2. STUPEŇ>💰Finanční gramotnost
0.00