Pro koho: sedmá třída
Styl práce: ve dvojicích, skupinová, samostatná
Typ materiálu: vzdělávací materiál pro druhý stupeň ZŠ
Výukový materiál se zaměřuje na období prvních českých Přemyslovců (Bořivoj, Václav). Opakuje otázku příchodu slovanských kmenů, pověst o praotci Čechovi a legendu o Přemyslu Oráči a kněžně Libuši.
Materiál se skládá z pracovního listu (může sloužit jako zápis), informačních textů a krátkého scénáře pro úvod práce ve skupinách.
Možný metodický postup:
- Žáci jsou rozděleni do dvojic. Obdrží pracovní list, který mají za úkol vyplnit. Po třídě jsou ukryty informační texty. Ty mohou být ve třídě vytištěny ve více výtiscích a záleží na pedagogovi, zda si je mohou odnést do lavice a řadit, nebo si obsah musí zapamatovat, nebo si dělat poznámky. Hledání můžeme zpestřit (žáci poté, co text najdou, ho mohou ukrýt na jiné místo/žáci mají k sobě svázané nohy a tak ztíženou možnost chůze/jeden z žáků má zavázané oči, druhý ho musí provázet...).
- Poté, co jsou texty nalezeny, pracovní listy vyplněny a zkontrolovány, se žáci přesunou do skupin (cca 6 žáků). Obdrží krátký scénář. Jeden z žáků čte úvod, jeden knížete Václava a jeden postavu poradce. Poté žáci diskutují a musí se jako skupina shodnout na jasném rozhodnutí: platit tribut/neplatit tribut. Následuje debata, jak velký tribut asi mohl Jindřich Ptáčník požadovat (120 volů, 500 hřiven stříbra).
- Učitel poté prozradí, jaká byla skutečnost. Václav se s Jindřichem vojensky střetl, ale prohrál. Odváděl tedy tribut. S tím nesouhlasil jeho bratr Boleslav I. Ukrutný, který mimo to také toužil po moci. Václav byl Boleslavem a jeho družinou přepaden a zabit. Stal se prvním českým světcem. Podle legend sv. Václav dodnes čeká s obrovským vojskem pod horou Blaník. Vyjdou, až bude Čechům nejhůře.